Нещодавно найдавніша колекція Фольклорного архіву Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси – звукові записи Діалектологічної експедиції Львівського університету імені Івана Франка 1960-х років – поповнилася нововіднайденими звуковими документами.

Директор Музею історії Університету Юрій Гудима

Дещо з історії колекції. Звукові матеріали Діалектологічної експедиції Львівського університету імені Івана Франка потрапили у Фольклорний архів КУФ волею щасливого випадку. 2010 року доц. Андрій Вовчак натрапив на магнітні плівки (на котушках-бобінах) серед різного непотребу. Тоді вдалося виявити і зібрати 11 котушок із записами 1964, 1965, 1966 і 1968 років. Щоправда, як свідчила інвентарна нумерація на упаковках котушок, це була лише невелика частина колекції (ось номери бобін: 13, 14, 23, 28, 34, 47, 50, 51, 53, 54, одна бобіна без номера). Гірку долю записів допомагають зрозуміти написи олівцем на коробках – “неякісно”: мабуть, невідомий попередній власник записів намагався їх прослухати, але, не підібравши належну відтворювальну техніку і технічні параметри, не отримав задовільного звучання і вирішив, що записи дефектні. Натомість, плівки чудово зберегли понад 50-літній звукозапис – особливо записи, зроблені у стереофонічному режимі. Дещо згодом звукозаписи вдалося оцифрувати (на студії звукозапису за підтримки співачки Руслани Лижичко).

І ось у січні 2017 року директор Музею історії Університету Юрій Гудима звернув увагу доц. Андрія Вовчака на експоновані серед документів післявоєнної історії Університету магнітні плівки. Юрій Гудима люб’язно дозволив оглянути бобіни і показав інші, збережені у фондах Музею. Це виявилися звукові записи цієї ж Діалектологічної експедиції Львівського університету імені Івана Франка 1960-х років – 4 бобіни (й одна упаковка без бобіни) 1963 і 1964 років запису під інвентарними номерами 27, 42, 45, 46. Юрій Гудима натрапив на ці звукові носії у занедбаному приміщенні колишньої фотолабораторії. Як досвідчений музейник він одразу ж зрозумів їх цінність і переніс у Музей, забезпечивши належні умови зберігання.

Завідувач Лабораторії Андрій Вовчак і директор Музею історії Університету Юрій Гудима. 3 березня 2018 року

Віднайдені бобіни було оцифровано технічними засобами Лабораторії фольклористичних досліджень. У більшості оцифрованих звукових документів вдалося досягти відмінної якості звучання. Після оцифрування бобіни повернуто на зберігання у Музей історії Університету. Оцифровані записи чекають на подальше архівне опрацювання, після якого надійдуть у доступ користувачам Фольклорного архіву КУФ. Чекає на своє дослідження й історія Діалектологічної експедиції Львівського університету імені Івана Франка, що розкрило би й історію постання врятованих звукових документів.

Лабораторія фольклористичних досліджень щиро вдячна директорові Музею історії Університету Юрієві Гудимі за ініціювання й активну співучасть у мікропроекті зі збереження звукових носіїв Діалектологічної експедиції Львівського університету імені Івана Франка – важливої сторінки діяльності нашої Alma Mater.

Після знахідок Юрія Гудими співробітники Лабораторії сподіваються, що у стінах нашого Університету могли зберегтися й інші записи згаданої колекції і закликають усіх дбайливо ставитися до будь-яких виявлених історичних звукових носіїв і повідомляти Лабораторію про свої знахідки (e-mail: folklorelaboratory@gmail.com)