Filaret_Kolessa_CD_20141904–1910. Аудіозаписи кобзарів і лірників з приватного архіву Філарета Колесси. CD. 2014 (дивитися зміст)

На диску презентовані звукові записи українського фольклору (народні думи, пісні, танцювальні мелодії)  із колекції валиків Приватного архіву Філарета Колесси, які були оцифровані зусиллями спеціалістів Інституту проблем реєстрації інформації НАН України у грудні 2013 року за підтримки гранту від Фонду Вікімедіа. Усі аудіозаписи на диску надано на умовах, рівнозначних суспільному надбанню, їх можна копіювати і викори­стовувати вільно. Ідентифікація записів, передмова Ірини Довгалюк.
(Диск подарувала Ірина Довгалюк, червень 2014 року)

 

Fonokolekcia_O_Rozdolskyj_CDУкраїнський фольклор першої половини XX сторіччя. Вибірка з фоноколекції Осипа Роздольського. CD. Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка. Інститут проблем реєстрації інформації НАН України, 2011.

Упродовж майже півстолітньої (1900-1940 р.) музично-етнографічної роботи Осип Роздольський нагромадив велику колекцію фонографічних циліндрів, з яких понад 750 збереглось до наших днів. Порівняно з сучасними носіями інформації, записи на фонографічних циліндрах характеризуються високим рівнем шумів, пов’язаним із механічним пошкодженням поверхні циліндрів, налипанням пилу, цвіллю, руйнуванням поверхні воскових циліндрів мікроорганізмами, багаторазовими і відтвореннями звуку на фонографі. У зв’язку з цим більшість записів фонограм мають дуже низьку якість звучання, навіть після відновлення та реконструкції звукового сигналу з метою поліпшення якості відтворення. Але незважаючи на якість звучання і великий шум ці відтворені і відновлені записи є, безперечно, унікальною пам’яткою української культури, тому що фоноархів Осипа Роздольського має небагато аналогів у Європі та світі як за об’ємом, так і якістю зібраного матеріалу. Загалом, представлений до уваги слухачів диск дає можливість зберегти для нащадків музичну культурну спадщину, ввести її у науковий обіг, зробити доступною широкому колу шанувальників народномузичного мистецтва. Музичні записи були відтворені з воскових фонографічних циліндрів за допомогою створеної в Інституті проблем реєстрації інформації НАН України системи цифрового неруйнівного відтворення звуку з раритетних носіїв – воскових циліндрів Едісона. Проект збереження раритетних записів здійснено за підтримки Посольства США в Україні.
(Диск подарувала учасник проекту Ірина Довгалюк)