Нещодавно фонди Фольклорного архіву Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси поповнилися цікавим фольклорним матеріалом з Волині.

Упродовж 23–25 квітня 2017 року доц. Андрій Вовчак у рамках збирацької діяльності Лабораторії фольклористичних досліджень взяв участь у фольклористичній тематичній експедиції на Волинь (Рожищенський район Волинської області).

Михайлівська дерев’яна церква 1661 року. Село Щурин. 24.04.2017 року.

Експедицію ініціювала Ірина Клименко (кандидатка мистецтвознавства, завідувачка Київської лабораторії етномузикології Національної музичної академії України імені Петра Чайковського) з метою уточнення географії поширення обрядових мелотипів у центральних районах Волині (з цих теренів етномузикологи не мають достатньо джерельного матеріалу). Основна роль у проведенні експедиції належить Ларисі Лукашенко (кандидатці мистецтвознавства, старшій науковій співробітниці Проблемної науково-дослідної лабораторії музичної етнології Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка), яка окрім наукової збирацької праці (обстежений терен належить до сфери  її зацікавлень)

Придорожній хрест із характерним для Волині декоруванням. Село Тристень. 24.04.2017 року.

здійснювала також транспортне забезпечення експедиції, пожертвувавши для потреб науки власний легковий автомобіль і будучи дуже вправним водієм на доволі складних волинських дорогах. Андрій Вовчак забезпечив експедицію записувальною технікою (для аудіо-, відео- та фотофіксації) та провадив запис під час збирацьких сеансів.

Упродовж трьох експедиційних днів збирачі відвідали 7 сіл Рожищенського району Волинської області: Берегове, Береськ, Ворончин, Доросині, Кияж, Мильськ, Тристень. У цих селах було проведено 15 збирацьких зустрічей (сеансів), під час яких зроблено записи від 18 респондентів (15 жінок та 3 чоловіків).

Волинська дерев’яна хата із віконницями. Село Тристень. 24.04.2017 року.

У зібраному фольклорному матеріалі домінують весільні обрядові пісні (на них найбільше звертали увагу збирачі), які записано у контексті розповідей про весільну обрядовість. Також збирачі зафіксували цікаві зразки колядок, веснянок, жнивних пісень, звичайних пісень родинно-побутової тематики. З-поміж опитаних респондентів особливо багатим пісенним репертуаром, гарною пам’ятю та чудовим виконавським хистом (попри поважний вік) володіють Валентина Столярчук (село Тристень, 82 роки), Євген Саванюк (село Ворончин, 84 роки), Оксана Синя (село Кияж, 76 років), Ганна Романюк (село Мильськ, 84 роки), Євгенія Лісничук (село Берегове, 77 років).

Ірина Клименко (перша зліва) у пошуках респондентів. Село Мильськ. 25.04.2017 року.

Обстежений терен Волині вражає гармонійністю поєднання спокійного природного довкілля із привітністю та гостинністю волинян. Люди щиро відгукуються на прохання допомогти із пошуком потрібних респондентів, без умовлянь погоджуються на розмову та виконання фольклорних творів, а ближче познайомившись зі збирачами під час збирацької розмови, потім не відпускають їх без частування. Так само і з облаштуванням побуту учасників експедиції: без жодних попередніх домовленостей і незвичайно гостинно забезпечили збирачів ночівлею у своїх домівках Марія Вакулюк (село Доросині) та Оксана Синя (село Кияж), за що їм належить особлива подяка.

Андрій Вовчак та Ірина Клименко під час збирацького сеансу. Село Доросині. 23.04.2017 року.

Збирацьким набутком експедиції став цікавий джерельний матеріал, зафіксований у звуковій формі (15 годин аудіозаписів), у формі рухомих (13 годин відеозаписів) та нерухомих зображень (279 фотографій).

Матеріал, згідно з домовленістю учасників експедиції, буде депоновано на рівних умовах у фольклорних архівах трьох інституцій: Київської лабораторії етномузикології Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, Проблемної науково-дослідної лабораторії музичної етнології Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка та Кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси.

Лариса Лукашенко й Ірина Клименко записують від Євгенії Новосельської та Ніни Дацюк. Село Береськ. 24.04.2017 року.

На сьогоднішній день матеріали експедиції вже частково опрацьовано (подано необхідну «паспортну» інформацію про збирацькі сеанси, респондентів) й розміщено у Фольклорному архіві КУФ (фонд LEK, серія LEK_02AV20170423). Детальну транскрипцію збирацьких сеансів буде проведено вже упродовж наступного семестру.

Запрошуємо усіх зацікавлених до користування зібраним матеріалом.

Респондентка Надія Банада у своїй світлиці-“музеї”. Село Доросині. 24.04.2017 року.

Збирачі Андрій Вовчак і Лариса Лукашенко з респондентом Євгеном Саванюком. Село Ворончин. 24.04.2017 року.

Респондентка Ганна Романюк (перша зліва) зі збирачкою Ларисою Лукашенко (перша справа). Село Мильськ. 25.04.2017 року.